Na jeseň sme s priateľkou dlho blúdili na "internetoch" a na vyhľadávačoch leteniek hľadali low cost letenky v rámci Európy. Nakoniec sa výber zúžil a voľba padla na Holandsko a Luxembursko. V tomto blogu sa dozviete, že nie je vždy dôležité si podávať čo najviac "značiek" do mapy navštívených krajín, ale skôr dôrazne prejsť tie, ktoré sú zaujímavé na poznávanie. Toto zistenia ma stálo návštevu nudného Luxemburska, mesta malého a nudného asi ako Lučenec.
Podarilo sa nám zabookovať priamo na stránke WizzAir letenku Budapešť - Eindhoven za 62€. Čítal som veľa "chronických" sťažností na letisko v Budapešti no ja som sa nestretol so zlou skúsenosťou. Do Budapešti sme prišli vlakom z Bratislavy na stanicu Budapešť - Keléti a odtiaľ na linku metra M3. Zastávka metra je hneď dolu pod železničnou stanicou. Metrom sme sa odviezli na zastávku metra Kőbánya–Kispest. Z Kőbánya–Kispest zastávky treba prejsť na druhú stranu a nastúpiť na autobus 200E. Tento autobusový spoj ide priamo na letisko. Cesta trvá asi pol hodinu. Konečná zastávka je letisko. Na celú cestu zo železničnej stanice na letisko sú treba dva lístky na metro a bus.
Amsterdam na jeseň |
Low cost letenka znamená, že čas letu bol o siedmej ráno a náš vlak prišiel do Budapešti o 23:00, to znamená nevyhnutný nocľah na letisku. Vyzbrojení myjavskou slivovicou a rezňami sme prečkali noc v odletovej hale. Ráno sme preskúmali duty free shop a so suvenírom v ruksaku (barack pálinkou) sme nastúpili do lietadla.
Dreváky si treba vyskúšať |
V Eindhovene na letisku som najprv zažil šok. Moja go pro kamera začala štrajkovať. Po hodine nadávania, nervov, preklínania a protestovania som zistil, že kamera len jednoducho začala ukladať snímky nie na koniec, ale od začiatku svojej pamäte. Fajn, trip môže začať.
Eindhoven je menšie mesto na juhu Holandska. Priamo z letiska ide autobus rovno do Amsterdamu. (Chyba číslo jedna, v Eindhovene sme strávili zbytočne veľa času). My sme sa rozhodli zostať v Eindhovene jeden deň a na druhý deň ráno odísť do Amsterdamu. Pred letiskom v Eindhovene je zastávka MHD, kde si kúpite z automatu za 7€ hodinový lístok na bus. Ten nás odviezol do centra mesta a začali sme hľadať ubytovanie z AirBnB. Naše bývanie bolo 20 minút od centra, v ktorom okrem obchodov nie je absolútne NIČ. Obchody, reštaurácie, bary, no žiadne múzeá ani historické centrum alebo pamiatkové budovy. Jednoducho v Eindhovene jediné, čo stojí za návštevu je podľa mňa zápas Holandskej futbalovej ligy a klubu PSV Eindhoven. Eindhoven je moderné čisté a dynamické mesto. Parky, univerzity, dobre organizovaná verejná doprava ale chýbajú mi tu historické uličky, múzeá, starodávne domy a čaro zašlej minulosti.
Autor článku |
Prvé čo ma na Holandsku ohúrilo boli bicykle. Veľa bicyklov. Holandsko je bašta cyklistov. Stovky, tisíce kilometrov cyklotrás po mestách aj mimo nich. Niečo nepredstaviteľné u nás. Všade sú vyhradené miesta pre cyklistov. Ani neviete ako a prídete k úrazu ak s nosom v turistickom bedekri nechtiac kráčate po cyklochodníku.
Bicykle a syry, to sú špecifiká Holandska |
Na druhý deň ráno sme sa vybrali busom do Amsterdamu. Amsterdam bol príjemný šok oproti Eindhovenu. Mesto priam dýchalo históriou. Ak sa povie rozlúčka so slobodou tak Amsterdam by bolo jeho hlavné mesto. Bary, krčmy, diskotéky, kluby, bordely, reštaurácie a to všetko pokope v starodávnej atmosfére malebných kanálov hneď vedľa rodinných domov. Teda absolútne nevhodné pre páriky milencov.
Falafel s hummusom, arabským chlebom a kuskusom |
Holandsko je kráľovstvo syrov. V supermarketoch ako aj špecializovaných obchodoch nájdete okrem lokálnych syrov ako ementáler, gouda, eidam aj syry z celého sveta. Miestne syry sú naozajstné delikatesy. Ja som mal obrovskú pasiu pri ochutnávkach syrov v obchodíku s ochutnávkou, kde som mal "nebíčko v papulke" zo zaúdenej goudy. Odporúčam k syrom zvoliť na zajedanie bobuľky hrozna a bagetku. K tomu samozrejme červené víno.
Jedna z mála fotiek z Amsterdamu bez bicyklov |
V Amsterdame sme nakoniec zostali dva dni, čo bolo v konečnom dôsledku málo. Toto mesto si zaslúži na preskúmanie aspoň 3-4 dni. My sme za ten čas stihli návštevu pivovaru Heineken Experience. V skutočnosti sa tu už nevarí ani kvapka piva a ide o šikovný marketingový ťah. Heineken je holandské pivo ktoré si kúpite na celom svete a rovnako sa aj varí na každom kontinente. Nečakajte nič lokálne. Ďalej za návštevu stojí dom Anny Frankovej, kam odporúčam kúpiť lístky vopred online. Anna sa v dome s rodinou ukrývala dva roky, pokiaľ ich neodhalili nacisti. Dom ako aj skrýša dnes slúžia ako múzeum. Ak nie ste zrovna voličom KDH a podobných konzervatívnych subjektov, tak určite nevynechajte múzeum sexu a erotiky, ktoré je hneď pri hlavnej železničnej stanici.
Každý milovník dobrého jedla si v meste príde na svoje. Predovšetkým vo Food Hallen kde sa pravdepodobne
V meste určite nepremeškajte korčuľovanie na verejnom klzisku pri mestskej radnici pred nápisom I amsterdam. Tak isto v teplejších dňoch risknite jazdu bicyklom po uličkách Amsterdamu. A nesmiete vynechať ani prehliadku mesta loďkami po kanáloch. Jednoducho Amsterdam je mesto ktoré si navždy zapamätáte.
Na pive v Heineken Experience Tour |
Po dvoch dňoch v Amsterdame nás čakalo Luxembursko a mesto Luxemburg. Poviem vám, že to bol čistý opak Amsterdamu. Napriek hornatej krajine, peknej prírode a akvaduktom naokolo mi toto mesto pripadalo nudné a strnulé. Všetky budovy rovnaké, banky, úrady a verejné budovy pôsobili až veľmi uniformovane. Dokonca v turistických bedekroch tiež nepísali veľké ódy na Luxemburg. Centrum mesta je malé ako Vrbové, a prejdete ho za 20 minút. Napriek tomu sme si v meste vychutnali poludňajšiu kávu a večer sme sa pobrali na hostel aby sme počkali na náš autobus do Eindhovenu.
Jedna z mála pekných vecí z Luxemburgu |
Luxemburg sme mali z Holandska poriadne od ruky a jeho návšteva určite nestála za tú 6 hodinovú obchádzku. Prakticky sme ani nevedeli čo máme od mesta očakávať. Luxemburg jednoducho má všetko, čo má každé iné mesto a ničím nás neprekvapilo.
Po dni v Luxemburgu sme sa vrátili do Eindhovenu. Tu nás na letisku vyzdvihol náš domáci z ubytovania AirBnB. AirBnB v Holandsku bolo jedným slovom SUPER. V Eindhovene sme poslednú noc bývali v dome, kde sme mali celé poschodie pre seba a v izbe malú chladničku s holandskými pivkami. Ráno nás domáci zaviezol na letisko a my sme odleteli domov.
To sme ešte nevedeli čo nás čaká |
A ponaučenie z tohto tripu ? Niekedy je lepšie zostať v jednom meste ktoré za to stojí (Amsterdam) viac dní a vykašlať sa na tie (Luxemburg) ktoré turistom nič neponúkajú. /Kuňo/
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára