nedeľa 14. apríla 2013

Pečená kačka so zemiakovo-slaninovou knedľou a sladkokyslou kapustou s jablkami

Pečená kačka, patrí ku skutočným lahôdkam a klasikám slovenskej gastronómie. U nás v rodine patrí pečená kačica k jedlám, ktoré sa pripravujú počas rodinných osláv a sviatkov. Kačka patrí k jedlám, ktoré sa zvyknú servírovať počas slávnostných príležitostí. V mojej rodine má pačenie kačky dlhoročnú tradíciu. Do zlata upečená a dobre nasolená kačka, so zemiakovo-slaninovými knedľami, ktoré sú vkusne zatočené do rolády so sladkokyslou kapustou, s jablkami a k tomu všetkému dúšok červeného vína, no nie je to skutočný gastronomický zážitok? Zatial som sa odhodlal "len" k tomuto "experimentu" s kačkou, no v blízkej budúcnosti určite vyskúšam pripraviť celé kačacie hody s kačacou pečeňou a lokšami s tukom.

Ingrediencie:

Pečená kačka:
  • kačica (samozrejme domáca je najideálnejšia)
  • soľ
  • mlieko
  • voda
Sladkokyslá kapusta s jablkami:
  • 1 hlávka červenej kapusty
  • 2dcl jablkového džúsu
  • 2ks červených jabľk
  • soľ
  • kmín
  • kryštáľový cukor
  • cibuľa
  • ocot
  • kačací tuk
Zemiakovo-slaninová knedľa:
  • 500g zemiakov
  • 150g hrubej múky
  • 30g solamylu
  • 60g krupice
  • 20g masla (82%)
  • soľ
  • nakrájanú slaninu
  • žľtko na potretie
  • 1ks vajce
Postup:

1.) Dva dni pred pečením odporúčam dať kačku rozmraziť. Neurýchľujte rozmrazovanie kačky! Kačku, nechajte pri izbovej teplote rozmrazovať celý deň. Na druhý deň ju celú dôkladne umyťe a celú ju oberte od peria, ak na nej nejaké ešte zostalo. Kačku celú nasoľte aj zvnútra a dajte do chladničky. Deň, pred varením si môžete dať uvariť zemiaky na knedľu. Zemiaky, varíme samozrejme v šupke a v osolenej vode.

2.) Kačku, pečieme v hlinenom a odrôtovanom pekáči zo začiatku prsiami na dol, podliatu s trochou mlieka a obliatu vodou. Pečieme pri teplote 180°C asi 2 - 2,5 hodiny. Pričom kačku sledujeme a odlievame tuk, ktorým ju aj oblievame, aby sa nevysušila.

3.) Červenú kapustu si rozkrojíme na polovicu, vyrežeme hlúb a krájame na rezančeky. Taktiež si nakrájame cibuľu a nastrúhame si jablká, netreba ich šúpať. Najskôr si na tuku z kačky, opražíme cibuľu s nastrúhanými jablkami. Pridáme dve lyžice cukru a dve lyžice octu a jablkový džús. Varíme pokial sa zmes nezredukuje a džús neodparí. Pridáme nakrájanú červenú kapustu a kmín, premiešame a dusíme asi hodinu.

4.) Tak a teraz s kľudom sa pustíme do najnáročnejšej časti a to do zemiakovo-slaninovej knedľe. Zemiaky si ošúpeme a nahrubo nastrúhame do veľkej misky. (Kontrolujeme kačku, odlievame tuk a oblievame ju). Do misky si prisypeme múku, krupicu, solamyl, štipku soli. Do misky rozbijeme jedno vajce. (osobne miešam cestá rukou, záleží na vás či budete cesto miesiť rukou alebo vareškou). Najskôr sa snažíme spojiť vajce s nastrúhanými zemiakmi a potom zapracovávame ostatné. Robil som to tak, že v miske som mal na jednej strane nastrúhané zemiaky a na druhej múku, krupicu, solamyl, soľ. Ako posledné zapracovávame do cesta zmäknuté maslo.

5.) Do veľkého hrnca si dáme variť vodu. Voda musí vrieť! Teraz budeme postupovať nasledovne. Po stole prejdeme navlhčenou špongiou. Na navlhčený stôl si dáme potravinársku fóliu, najlepšie dva rady vedľa seba. Fóliu poprskáme olejom a rozotrieme. Tak a teraz to hlavné! Na fóliu položíme cesto a rozvaľkáme, ak by sa náhodou cesto lepilo na valček, kľudne si ho môžeme hladkou múkou pomúčiť. Rozvaľkáme.
Celé cesto potrieme žĺtkom. Na cesto poukladáme na plátky nakrájanú slaninu. Nemusí byť na husto. Cesto opatrne zatočíme ako roládu alebo ako štrúdľu. Takúto roládu zatočíme do utierky a dáme variť do vopred pripravenej vriacej vody. Varíme 25 minút. Voda musí naozaj vrieť, aby stred knedľe nebol potom surový.
Po 25 minútach knedľu vyberieme z vody a taktiež aj z utierky a rýchlo popicháme. Pre istotu sa môžeme presvedčiť či je knedľa hotová tak že ju rozkrojíme, ak je stred surový (farba cesta v strede bude odlišná od toho na okrajoch) dáme knedľu ešte variť.

6.) Finišujeme. Skontrolujeme kapustu či je do mäkka uvarená, prípadne dochutíme cukrom, soľou alebo octom. Vyberieme kačku. Kačka je hotová vtedy ak sa mäso oddeľuje od kosti. Ja osobne krájam kačku tak že najskôr nožom prerežiem mäsko a potom nožnicami na hydinu prestrihnem kosť. Knedľu krájame ako roládu, môžeme si všimnúť peknú mozaiku zo slaniny. Hotovo, servírujeme :)
Pečená kačka je tradícia. Vychutnajte si to dobre nasolené mäso so sladkokyslou červenou jablkovou kapustou, ktorá výborne spojí slanú chuť kačky a sladkú chuť kapusty, celé to spojí zemiakovo-slaninová knedľa. Tento gastronomický zážitok skvele podčiarkne Svätovarinecké červené. /Michal/




streda 10. apríla 2013

Sedliacka stodola, Ostrov pri Piešťanoch

Sedliacku stodolu sme sa rozhodli navštíviť na odporúčanie časopisu Život, kde bola reštaurácia veľmi chválená a ospevovaná. Reštaurácia sa nachádza v centre dediny Ostrov, ktorá je len pár kilometrov za Piešťanmi. Veľmi príjemne na mňa zapôsobilo prostredie. Bolo ladené do čisto Slovenského vidieckeho prostredia. Maľby na stenách, drobné ozdoby, stôl a stoličky, všetko bolo do detailov zladené do staroslovenského vidieka. Mali sme rezerváciu na meno a obsluha nás ihneď usadila k nášmu stolu. Servírka bola rýchla. Jedálny lístok obsahoval tradičné slovenské jedlá, ako napríklad bryndzové halušky, sviečkovú na smotane alebo pečené prasiatko. Prevládali klasické slovenské jedlá, čo som ocenil, keďže kvôli tomu sme sa sem prišli najesť. V jedálnom lístku bolo na výber aj zopár druhov pizze. Jedálny lístok bol podľa mňa veľmi dobre spracovaný, neobsahoval zbytočne veľa druhov jedál, presne tak ako sa na reštauráciu ponúkajúcu Slovenskú kuchyňu hodí. Mám totižto skúsenosti s tým, že na úkor veľkej ponuky jedál trpí čerstvosť a kvalita jedál, čo sa vám v Sedliackej stodole určite nestane.
Vybrali sme si tataráčik na topeničkách ako predjedlo, sedliacky tanier, oravské závitky a steak zo žraloka. Servírka nám ochotne poradila a odporučila. V Sedliackej stodole vám načapujú české pivko Bakalář. Ako aperitív sme si dali Jägermeister, ktorý nám priniesli vo vkusných pohárikoch s uškom.
Na jedlo sme nečakali dlho. Ako prvé nám priniesli spomínané predjedlo tataráčik s topinkami, pričom sa nás servírka spýtala či ich chceme opečené na sucho.
Priznám sa, že tatarák som jedol vôbec po prvýkrát. Veľmi mi chutil. Myslím si, že na cesnakom potretej topinke bol skvelý. Bol veľmi dobre okorenení a osolení, takže mi nevadilo, že menšia úprava podľa vlastnej chuti nebola možná, ako to býva zvykom. Prekvapila ma pomerne nízka cena za toto predjedlo, zaplatili sme len 3,90€. Neskôr nám priniesli jedlá ktoré sme si objednali - sedliacky tanier, oravské závitky a steak zo žraloka.
Sedliacky tanier pozostával zo štyroch druhov mäska. Zo slaninky, klobásky, kuracieho a bravčového mäsa. Mäso, ako aj slaninka a klobása boli opečené. Toto jedlo sa nachádzalo na jedálnom lístku medzi špecialitami podniku. Objednal som si ho s opekanými zemiakmi. Myslím si, že na tomto jedle sa nedalo nič pokaziť, k mäsku sa výborne hodila kyslá obloha, nakladaná kapusta. Sladko kyslá kapusta s mäsom, slaninkou, klobáskou a opečenými zemiakmi bola výborná kombinácia.
Taktiež som ochutnal z oravských závitkov, ktoré si objednala moja sestra (aby ste si nemysleli, že mám taký veľký apetít :D). Oravský závitok bolo vlastne kuracie mäso obalené v slaninke, ponapichované na špajdle a takto opečené. Slaninka bola príjemne chrumkavá a kuracie mäsko bolo šťavnaté.
Ako posledné jedlo sme ochutnali steak zo žraloka. Žraločie mäso bolo jemné, rozpadalo sa, nebolo vysušené, čo sa v reštauráciách často stáva.
Večeru sme sa rozhodli zakončiť niečím sladkým. Na odporúčanie servírky sme si dali horúce maliny. Išlo o vanilkovú zmrzlinu s horúcimi malinami. Na môj vkus boli maliny až príliš kyslé, ale so sladkou zmrzlinou sa príjemne dopĺňali.
Celkovo by som reštauráciu Sedliacka stodola ohodnotil veľmi pozitívne. Nenašiel som nič, čo by som mohol vytknúť. Sedliacka stodola patrí medzi reštaurácie ktoré varia klasickú slovenskú kuchyňu na vysokej úrovni, preto ak dostanete chuť na niečo rýdzo slovenské, skúste dať šancu tomuto podniku. /Michal/