Ingrediencie:
Pečená kačka:
- kačica (samozrejme domáca je najideálnejšia)
- soľ
- mlieko
- voda
- 1 hlávka červenej kapusty
- 2dcl jablkového džúsu
- 2ks červených jabľk
- soľ
- kmín
- kryštáľový cukor
- cibuľa
- ocot
- kačací tuk
- 500g zemiakov
- 150g hrubej múky
- 30g solamylu
- 60g krupice
- 20g masla (82%)
- soľ
- nakrájanú slaninu
- žľtko na potretie
- 1ks vajce
1.) Dva dni pred pečením odporúčam dať kačku rozmraziť. Neurýchľujte rozmrazovanie kačky! Kačku, nechajte pri izbovej teplote rozmrazovať celý deň. Na druhý deň ju celú dôkladne umyťe a celú ju oberte od peria, ak na nej nejaké ešte zostalo. Kačku celú nasoľte aj zvnútra a dajte do chladničky. Deň, pred varením si môžete dať uvariť zemiaky na knedľu. Zemiaky, varíme samozrejme v šupke a v osolenej vode.
2.) Kačku, pečieme v hlinenom a odrôtovanom pekáči zo začiatku prsiami na dol, podliatu s trochou mlieka a obliatu vodou. Pečieme pri teplote 180°C asi 2 - 2,5 hodiny. Pričom kačku sledujeme a odlievame tuk, ktorým ju aj oblievame, aby sa nevysušila.
3.) Červenú kapustu si rozkrojíme na polovicu, vyrežeme hlúb a krájame na rezančeky. Taktiež si nakrájame cibuľu a nastrúhame si jablká, netreba ich šúpať. Najskôr si na tuku z kačky, opražíme cibuľu s nastrúhanými jablkami. Pridáme dve lyžice cukru a dve lyžice octu a jablkový džús. Varíme pokial sa zmes nezredukuje a džús neodparí. Pridáme nakrájanú červenú kapustu a kmín, premiešame a dusíme asi hodinu.
4.) Tak a teraz s kľudom sa pustíme do najnáročnejšej časti a to do zemiakovo-slaninovej knedľe. Zemiaky si ošúpeme a nahrubo nastrúhame do veľkej misky. (Kontrolujeme kačku, odlievame tuk a oblievame ju). Do misky si prisypeme múku, krupicu, solamyl, štipku soli. Do misky rozbijeme jedno vajce. (osobne miešam cestá rukou, záleží na vás či budete cesto miesiť rukou alebo vareškou). Najskôr sa snažíme spojiť vajce s nastrúhanými zemiakmi a potom zapracovávame ostatné. Robil som to tak, že v miske som mal na jednej strane nastrúhané zemiaky a na druhej múku, krupicu, solamyl, soľ. Ako posledné zapracovávame do cesta zmäknuté maslo.
5.) Do veľkého hrnca si dáme variť vodu. Voda musí vrieť! Teraz budeme postupovať nasledovne. Po stole prejdeme navlhčenou špongiou. Na navlhčený stôl si dáme potravinársku fóliu, najlepšie dva rady vedľa seba. Fóliu poprskáme olejom a rozotrieme. Tak a teraz to hlavné! Na fóliu položíme cesto a rozvaľkáme, ak by sa náhodou cesto lepilo na valček, kľudne si ho môžeme hladkou múkou pomúčiť. Rozvaľkáme.
Celé cesto potrieme žĺtkom. Na cesto poukladáme na plátky nakrájanú slaninu. Nemusí byť na husto. Cesto opatrne zatočíme ako roládu alebo ako štrúdľu. Takúto roládu zatočíme do utierky a dáme variť do vopred pripravenej vriacej vody. Varíme 25 minút. Voda musí naozaj vrieť, aby stred knedľe nebol potom surový.
Po 25 minútach knedľu vyberieme z vody a taktiež aj z utierky a rýchlo popicháme. Pre istotu sa môžeme presvedčiť či je knedľa hotová tak že ju rozkrojíme, ak je stred surový (farba cesta v strede bude odlišná od toho na okrajoch) dáme knedľu ešte variť.
6.) Finišujeme. Skontrolujeme kapustu či je do mäkka uvarená, prípadne dochutíme cukrom, soľou alebo octom. Vyberieme kačku. Kačka je hotová vtedy ak sa mäso oddeľuje od kosti. Ja osobne krájam kačku tak že najskôr nožom prerežiem mäsko a potom nožnicami na hydinu prestrihnem kosť. Knedľu krájame ako roládu, môžeme si všimnúť peknú mozaiku zo slaniny. Hotovo, servírujeme :)
Pečená kačka je tradícia. Vychutnajte si to dobre nasolené mäso so sladkokyslou červenou jablkovou kapustou, ktorá výborne spojí slanú chuť kačky a sladkú chuť kapusty, celé to spojí zemiakovo-slaninová knedľa. Tento gastronomický zážitok skvele podčiarkne Svätovarinecké červené. /Michal/