Ide o pomerne celkom jednoduché jedlo, no problémom by mohli byť pošírované vajcia (stratené vajce) ktoré sú súčasťou receptu. Priznám sa že keď som varil polievku Kulajda tak mi pošírované vajce celkom nevyšlo podľa predstáv. Holandská omáčka ktorá je súčasťou vajíčka Benedikt je velmi sýta. Vajce Benedikt sa väčšinou podáva na raňajky. Myslím si že stojí za to privstať si o pol hodinu skôr a pripraviť si toto chutné jedlo. Príprava je v celku rýchla. Vajce Benedikt som chcel podávať ako predjedlo ale keďže ako som už spomínal je to dosť výdatné jedlo a preto nie je vhodné aby som ho ipodával pred hlavným chodom. Myslím si že svoje miesto si môže nájsť ráno po fláme na vyliečenie "kocoviny". Koniec koncov tento pokrm vznikol údajne v New Yorku keď sa ním miestny bankár pokúšal vyliečiť svoju rannú "opicu".
Ingrediencie: (pre 2 osoby)
- 4 žĺtka do holandskej omáčky
- 2 vajíčka do stratených vajec
- voda
- ocot
- soľ
- citrón
- bagetku alebo toast
- 50g maslo (82%)
- mleté čierne korenie
- 2dcl bieleho vína
- zopár plátkov šunky alebo slaniny
- 1ks paradajky
1.) Najlepšie by bolo začať holandskou omáčkou. Do väčšieho hrnca si dáme variť vodu a do neho vložíme menší hrniec a urobíme si tak vodný kúpeľ. Do vodného kúpeľa dáme 4 žĺtky a opatrne prilievame po menších častiach víno a citrónovú šťavu, a opatrne metličkou miešame. Osolíme a pridáme biele korenie. Mimo vodného kúpeľa prilievame do menšieho hrnca rozpustené maslo a poriadne metličkou šľaháme zmes, ktorú sme dali späť na paru ale už sme vypali platňu. Omáčku miešame až pokiaľ nenadobudne konzistenciu majonézy. Keď je omáčka hotová odstavíme ju mimo.
2.) Do veľkého hrnca v ktorom sme mali vodnú kúpeľ si pripravíme stratené vajcia. Vodu privedieme do varu a do pohárika v ktorom je ocot si rozbijeme jedno vajce. Vriacu vodu osolíme a vareškou zamiešame aby sa nám utvoril vodný výr, do stredu tochto víru vylejeme vajíčko s octom. Vidličkou prípadne obalíme bielko okolo žĺtka. Vajce varíme asi 3 minuty. A vyberiem dierkovanou naberačkou. Žltko vo vajíčku by malo byť jemné a tektuté, po prekrojení by sa malo vyliať na bagetku alebo toast.
3.) Myslím že najťažšiu časť máme za sebou, teraz si pripravíme na panvici slaninu alebo ak máme tak šunku. Na sucho si narýchlo pár sekúnd z oboch strán opečieme na šikmo nakrájanú bagetku alebo toast. Na panvicu dáme potom slaninu ktorú si opečieme.
4.) Finišujeme. Paradajku si nakrájame na koliečka. Jednu stranu opečenej bagetky potrieme tenkou vrstvou holandskej omáčky a položíme na ňu koliesko paradajky a plátok slaniny. Na slaninu položíme pošírované vajíčko ktoré prekrojíme a následne sa nám na bagetku vyleje žltučké tektuté žĺtko. Takto pripravenú bagetku s plátkom paradajky a slaniny prelejeme holandskou omáčkou. Naservírované vajíčka Benedikt vkusne ozdobíme nadrobno pokrájanou pažitkou alebo petržlenovou vnaťou.
Najkomplikovanejšie z celého postupu bolo pre mňa stratené alebo pošírované vajce. Na nete som našiel viacero postupov ale najviac ma oslovil ten s rozbitým vajíčkom v poháriku s octom. Naozaj je potrebné aby ste vo vriacej vode urobili výr inak sa vám vajíčko roztečie do vriacej vody a nezabalí okolo žĺtka. Vajce Benedikt je veľmi jednoduché a sýte jedlo ktoré vás po preflámovanej noci dokáže postaviť na nohy a naštartovať.
/Michal/